Punkty eGym

Treningi na siłowni cechują się zwykle różnorodnością w zakresie rodzaju wykonywanych ćwiczeń (siłowe, wytrzymałościowe) i ich intensywności. Trudno jest więc stwierdzić, które ćwiczenia mają największy wpływ na nasze zdrowie i sprawność fizyczną. Które ćwiczenia przynoszą najwięcej korzyści? Trening siłowy czy wytrzymałościowy? Jak intensywne powinny być treningi, aby uzyskać trwałe postępy?

Punkty eGym są odpowiedzią na te pytania. Dają czytelny obraz postępów treningowych i wynikających z nich korzyści dla zdrowia.

Punkty odpowiadają 1:1 wywodzącemu się z medycyny parametrowi określanemu jako równoważnik metaboliczny MET lub MET minuta. Równoważnik metaboliczny odpowiada energii zużytej przez organizm w ciągu minuty wysiłku.

Ilość zużywanej energii lub liczba punktów eGym, które otrzymujesz, zależą z jednej strony od czynników indywidualnych (masa ciała, płeć, sprawność fizyczna) i, z drugiej strony, od wysiłku włożonego w wykonanie ćwiczenia (rodzaj ćwiczenia, podniesiony ciężar, czas trwania, intensywność, etc.). Liczy się każdy kilogram i każde powtórzenie!

Co oznacza 1 punkt eGym?

1 punkt eGym…

oznacza ilość energii spalonej przez organizm w ciągu 1 minuty przebywania w pozycji siedzącej. Więcej punktów oznacza mnożenie tej ilości energii.

Rzeczywista liczba spalonych kalorii dla każdego jest inna – zależy od wagi ciała. Rzeczywistą liczbę spalonych kalorii można obliczyć poprzez przekształcenie punktów eGym w godziny. Wystarczy podzielić je przez 60, a następnie pomnożyć wynik przez masę ciała. Dla osoby ważącej 70kg: 300 punktów/ 60 = 5 x 70 kg = 350 kalorii

Jak zdobyć punkty eGym?

10 punktów eGym otrzymujesz…

za każdą 1 minutę ćwiczenia, które jest 10 razy intensywniejsze dla organizmu niż siedzenie, np. gra w piłkę nożną lub umiarkowany trening siłowy.

LUB

za każde 2 minuty ćwiczenia, które jest 5 razy intensywniejsze dla organizmu niż siedzenie, np. przejażdżka rowerowa lub szybki marsz.

LUB

za wykonanie 10 pompek.

Czy możliwa jest utrata punktów eGym?

Tak. Podobnie jak efekt ćwiczeń w końcu znika, punkty eGym również są zerowane po 4 tygodniach. Nie możesz więc spocząć na laurach!

Badania wykazały, że nawet 60 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo – odpowiednik 200 punktów eGym – ma pozytywny wpływ na zdrowie. Aby skutecznie przeciwdziałać poważnym chorobom takim, jak otyłość, nadciśnienie tętnicze itp., Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca aktywność na poziomie 500 punktów eGym (MET-minut) tygodniowo. Odpowiada to około 150 minutom marszu lub 4 treningom na obwodzie eGym.

Naukowcy zaobserwowali, że ten poziom aktywności jest optymalną wypadkową korzyści dla zdrowia i czasu trwania treningu.

Korzyści dla zdrowia mogą być jednak znacznie większe, jeśli zintensyfikujesz wysiłek.

Badania pokazują również, że rodzaj wykonywanych ćwiczeń nie ma większego znaczenia. Kluczową kwestią jest całkowita ilość zużytej energii – czyli ilość zgromadzonych punktów eGym. Niezależnie od rodzaju wykonywanego treningu (siłowy czy wytrzymałościowy) – wszystkie badania wskazują poprawę poziomu cholesterolu i cukru we krwi, obniżenie ciśnienia krwi, a także uwalnianie hormonów i substancji semiochemicznych, które mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Oznacza to, że każda forma aktywności chroni organizm przed chorobami układu krążenia, cukrzycą typu II, a nawet nowotworami.

Niektóre efekty zdrowotne pojawiają się nawet w przypadku niewielkiej aktywności fizycznej. Na przykład, jakoś snu ulega poprawie nawet przy poziomie 200 punktów eGym tygodniowo. Inne efekty pojawiają się wyłącznie przy znacznie wyższych poziomach aktywności. Na przykład, ryzyko chorób nowotworowych obniża się dopiero wtedy, gdy poziom aktywności przekracza 1000 punktów eGym tygodniowo.

W aplikacji eGym Fitness App znajdziesz więcej informacji dot. korzyści dla zdrowia wynikających z treningu. W zależności od poziomu aktywności otrzymasz informację o konkretnych korzyściach zdrowotnych, które przyniosły zrealizowane przez Ciebie treningi. Uwaga! Nowy system obliczania punktów funkcjonuje od kwietnia 2016 r.

Zbieraj punkty i zamień je na zdrowie!

Twój eTrener


Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s